Skip to main content
University of Texas at Austin
University Interscholastic League Logo
University Interscholastic League Logo

Contact Information

Theatre Director:
Luis Muñoz

Email:
.(JavaScript must be enabled to view this email address)
.(JavaScript must be enabled to view this email address)

Department Phone:
512-471-9996

Department Fax:
512-471-7388

Mailing Address:
1701 Manor Rd.
Austin, Texas 78722

2016 State Theatrical Design Results

DIVISION 1- GROUP (By Rank)

  1. Callisburg High School
  2. Stephenville High School
  3. Boerne High School
  4. Slidell High School
  5. Woodville High School
  6. Harper High School

DIVISION 1-COSTUMING

  1. Sunnyvale High School - Janie McGuffee
  2. Zapata High School - Maria Lerma
  3. Harmony ISD - Hannah Rosser
  4. Clarksville Middle High School - Hana Nakanishi
  5. China Spring High School - Ana Olvera
  6. China Spring High School - Sadee Regian

DIVISION 1- SET

  1. Randolph High School - Leigh Witek
  2. Harper ISD - Claire Hall
  3. Stephenville High School - Gillian Hernandez
  4. Warren High School - Kealey Yoakum
  5. Harmony ISD - Alexa Hill
  6. Randolph High School - Nicole Croft

DIVISION 1- MARKETING

  1. Boerne High School - MacKenzie Downard   
  2. Stephenville High School - Taylor Quarles
  3. Snook High School - Ken'Rica Drake
  4. Woodville High School - Karlea Belsey
  5. Snook - Skye Evans
  6. Sunnyvale High School - Austin Norsworthy

DIVISION 1- HAIR AND MAKEUP

  1. Carter High School - Ariona Clark
  2. Zapata High School - Andrea Gutierrez
  3. Warren High School - Britteny Akines
  4. Snook High School - Halie Hickman
  5. Snook High School - Harley Lerche
  6. Boerne High School - Madalyn Cline

DIVISION 2

 

DIVISION 2- GROUP (By Rank)

  1. HSPVA High School
  2. PSJA North High School
  3. Temple High School
  4. PSJA Southwest
  5. Marble Falls High School
  6. Judson High School


DIVISION 2- COSTUMING

1. Fort Bend: Travis High School - Maddi Mays

2. Fossil Ridge High School - Roxy Urquiza

3. TIE Carroll High School - Ciara Smith

3. TIE Summit High School - Jada Gray

4. Judson High School - Mercedes Morales

5. PSJA North High School - Noah Navarro

6. PSJA North High School - Valerie Cantu

DIVISION 2- SET

  1. Frisco High School - Lauren Davidsen
  2. HSPVA - Paris Bezanis
  3. Plano West Senior High - Rachael Thompson
  4. PSJA Norh - Lizette Campos
  5. Lewisville High School - Ruby Adame
  6. PSJA North - Debanhi Galvan

DIVISION 2- MARKETING

  1. PSJA North High School - Joey Barrera
  2. Lewisville High School - Marily Gonzalez
  3. Canyon High School - Ryan Wellman
  4. Marble Falls High School - Holden Fox
  5. PSJA North High School - Lizeth Gomez
  6. Temple High School - Jonathan Nabours

DIVISION 2- HAIR AND MAKEUP

  1. PSJA North - Dennyse Salinas
  2. PSJA North - Frieda Angeles
  3. Temple High School - Bailee Poelker
  4. Fort Bend: William B. Travis High School - Karina Medina
  5. Pflugerville High School - Dana Fickel
  6. HSPVA - Joshua Wyatt